P

En İyi Romanlar

P H


niko

Bazı kitaplar vardır ki, içeriği ve mesajı ile sizi o anda etkiler. Ancak etkisi uzun sürmez. Bazı kitaplarsa, okuduktan sonra yıllar geçse bile üzerinizdeki etkisi sürer. İşte dünyanın en iyi romanları, böyle etki yaratan kitaplardır. Okuyan birçok kişinin hayatını değiştiren, fark yaratan, nesillere yön veren birbirinden güzel eserleri içeren en iyi romanlar listemizde, hala okumadığınız eserler varsa bir an önce okumalısınız. Çağının ötesinde, okuyucuyu etkisi altına almayı başarmış ve bir kült haline gelmiş en iyi romanlara bakalım.Listede olmasını istediğiniz maddeyi sağ üstteki H butonuna basarak veya listenin sonundan ekleyebilirsiniz.

Kategori :Kitap X

1 0 oy H Karamazov Kardeşler

Dostoyevski’nin Karamazov Kardeşler’i, dünyanın en iyi romanları listesinde, birçok kişi için belki de ilk sırada yer alır. Kitap eleştirmenleri ve okuyucular tarafından tam not alan ve klasikler arasında yer alan bu eser, insan karakterini derinlemesine işleyen, olaylar ve toplum bazında insanın en çarpıcı halini vurgulayan bir yapıda. Rus klasikleri içinde başyapıtlar içinde yer alan Karamazov Kardeşler’i okumadıysanız, kesinlikle kitaplığınızda ona yer vermelisiniz.


2 0 oy H Uçurtma Avcısı

Khaled Hosseini tarafından kaleme alınmış Uçurtma Avcısı, Afganistan’da geçen bir hikayeyi anlatıyor. Birlikte büyüyen iki arkadaşın, maddi anlamda aralarında oluşan uçurumu özetleyen filmde, zengin aile, Sovyet işgalinden sonra Amerikaya kaçar. Ancak bu olay bile, en iyi arkadaşı Hasan’dan kaçmasına ve uzaklaşmasına yardımcı olmaz. Dostluk bağı kopmayacak ve onları yeniden bir araya getirecektir.


3 0 oy H Damızlık Kızın Öyküsü

En iyi romanlar içinde yer alan bir eser olan Damızlık Kızın Öyküsü, Margaret Atwood tarafından kaleme alınmış çok çarpıcı bir eser. Sonrasında bir dizisi de çekilmiş olan kitap, en önemli distopyalar arasında. Feminizme ilgi duyanların mutlaka okuması gereken bu kitapta, kadın hakları konusunda çarpıcı bir eleştiri getiriliyor. Damızlık Kızın Öyküsü’nde, kadın haklarının bugünkü halinin, bir anda tamamen ortadan kalkması durumunda neler olacağı anlatılıyor.


4 0 oy H Bülbülü Öldürmek

Harper Lee’nin, dünyanın en sevilen kitapları arasında yer alan eseri Bülbülü Öldürmek, en iyi romanlar arasında gösteriliyor. Roman, toplumdan dışlanma üzerine bir anlatım sunuyor. Asılsız bir iddia nedeniyle yargılanan siyahi bir adamı savunan avukat Finch’in topluma karşı verdiği mücadelenin anlatıldığı Bülbülü Öldürmek, okunması gereken bir eser.


5 0 oy H Dövüş Kulübü

Beat edebiyatının önemli isimlerinden biri olan Chuck Palahniuk’un Dövüş Kulübü adlı eseri, sinemada çok fazla ses getirmiş ve dünya çapında tanınmış bir eser. Palahniuk’un Dövüşü Kulübü kitabının teması, tüketim kültürüne ve idealizme, hırsa ve iş dünyasına yönelik sert bir eleştiri içermesi. Yeraltı edebiyatının en önemli eserlerinden olan Dövüş Kulübü’nün filmini izlemiş olabilirsiniz, ancak kitabı da kesinlikle okunma değer.


6 0 oy H Bin Dokuz Yüz Seksen Dört

George Orwell’ın Bin Dokuz Yüz Seksen Dört adlı romanı, tüm zamanların en iyi kitapları arasında gösterilen bir eser. Bir distopyayı anlatan 1984, insanların politikadan ve birtakım dünyevi zevklerden uzaklaştırılarak farklı bir hale getirildiği, baskıcı, totaliter rejim tarafından her an takip edildiği ve özgürlüğün neredeyse yok edildiği bir dünyayı anlatıyor. Sinema filmi de çekilmiş olan 1984 kitabı, akıllara kazınmış “Büyük birader seni izliyor” gibi mesajları ile, herkesin okuması gereken bir kitap.


7 0 oy H Cesur Yeni Dünya

1984 ile birlikte, distopya dendiğinde akla gelen diğer bir eser de Cesur Yeni Dünya. Aldous Huxley’in kitabı olan Cesur Yeni Dünya’da, teknolojinin sınırlarının ulaştığı nokta ve insan yaşamındaki değişimleri anlatılıyor. Londra’da, yüzlerce yıl sonra geçen eserde insanlara uykuda öğretim metodu ile, farklı bir toplum yaratılır. Seks ve uyuşturucu ile insanların esir alındığı bu dünyada, kültür, sanat, din, felsefe yoktur ve insanlar, gen teknolojisi ile sınıflara ayrılmıştır.


8 0 oy H Guguk Kuşu

Ken Kesey’in Guguk Kuşu kitabı, dünyanın en iyi filmleri arasında gösterilen Guguk Kuşu’nun orijinalidir. Toplumsal bir eleştiriden fazlasını içeren Guguk Kuşu’nda, akıl hastanesinde deli numarası yaparak giren bir adamın, içerideki dünya ile sağladığı uyum anlatılıyor. Akıl hastanesinin, özgür ruhlu hastaları ve sert-disiplinli yönetim arasında yaşananların anlatıldığı kitap, en az filmi kadar sarsıcı bir dile sahip.


9 0 oy H Zamanın Kısa Tarihi

Bilime, zamana merak duyanlar için, Zamanın Kısa Tarihi kitabı, Stephen Hawking tarafından kaleme alınmış bir şaheser. Kitapta kafa karıştıran formüller ve detaylara yer verilmiyor. Görseller, grafikler ve basit bir anlatım diliyle, evrene ve zamana dair merak duyanlara her şeyi sade bir şekilde aktarılıyor.Listenin Devamı:P
Liste içinde arama...
Listede olmasını istediğiniz maddeyi aşağıdaki formu kullanarak ekleyebilirsiniz.

Eklemiş olduğunuz madde onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.

Sadece özgün yorumlar kabul edilecektir. Lütfen kopyala/yapıştır yapmayınız.
Hakaret/küfür içeren yorumlar kesinlikle onaylanmayacaktır!

1
Madde İsmi
Yorumunuz...
Resim yükle (opsiyonel)

+ Madde Ekle

Madde(leri) Gönder